Projekta 2014.EEZ/PP/1/MIC/074/040 „Kompleksi atbalsta pasākumi sociālās atstumtības mazināšanai jauniešiem un ģimenēm ar bērniem” īstenošanas gaitā 15. maijā notika kārtējā nodarbība ciklā „Esi zinošs un palīdzi izaugt veselam bērnam!”, kurā lektore – sertificēta fizioterapeite Svetlana Kurme vecākiem stāstīja par bērna kustību attīstību pirmajā dzīves gadā fizioterapeita skatījumā – stāstīto lieliski papildināja un demonstrēja pieci dažādu mēnešu veci bērni, kuru māmiņas piedalījās nodarbībā.
Nodarbības laikā tika izskaidroti pamatprincipi bērna motorajā attīstībā. Fizioterapeite praktiski demonstrēja, kas bērnam ir jāprot, lai viņš pareizi veltos, rāpotu, celtos kājās un staigātu. Speciāliste stāstīja, cik būtiska ir vide, kurā bērns mācās kustības, un ne reti kaut ko mainot tajā, vērojama strauja kustību attīstība – īpaši bremzējoši kustību attīstībā ir grīdas segumi, uz kuriem bērnam slīd kājas. Tāpat laikā, kad bērns mācās staigāt, speciāliste iesaka iespējami vairāk ļaut bērnam būt ar basām kājām, un apavus izmantot vien kā aizsardzību no apkārtējās vides, ejot āra pastaigās. Speciāliste arī uzsvēra, cik traucējoša ir bērnam domāto palīgierīču iedarbība uz attīstību, lai arī veikalos to piedāvājums ir plašs. Tāpat viņa novērojusi, ka tiem bērniem, kas ilgstoši atradušies bērnu sēdeklīšos, ir novērojamas stājas problēmas. Ir jāļauj bērnam pašam kustēties, radot mājās drošu vidi ar iespēju pārvarēt dažādus šķēršļus, un tam noder gan segas un spilveni, gan dažādas kastes.
S.Kurme rosināja ieraudzīt bērna iemaņu attīstību tajā vecumā, kad vecāki uzskata, ka bērns vēl neko nemāk – lai arī kā vecākiem patīk salīdzināt vienu bērnu ar otru, katra attīstība ir individuāla, un vienīgais pareizais signāls, ka viss notiek vai nenotiek pareizi, ir pašas mammas intuīcija.
Stāstot par to, kā pirmajā dzīves gadā bērns sagatavo savu fizisko ķermeni visam turpmākajam mūžam, speciāliste aktualizēja jau pirmajā nodarbībā par uzturu stāstīto – tas, ko mēs ēdam, atstāj milzīgu ieteki uz mūsu veselību, un pašmāju augļi un dārzeņi ir labākais pašiem un bērniem.
Vēl pavasara nodarbību ciklā fizioterapeite stāstīs un praktsiki demonstrēs hendlingu un Pikleres metodi, kā arī iepazīstinās ar praktiskiem vingrinājumiem, kā, mājas apstākļos darbojoties, izvingrināt muguru un locītavas. Šādas nodarbības tiks atkārtotas rudens nodarbību ciklā otrai vecāku grupai. Aicinām senot informācijai biedrības mājas lapā www.pukuzirnis.lv.
Anita Gāga
Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Šī preses relīze ir izveidota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par preses relīzes saturu atbild biedrība „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis””.