Laikā, kad visā pasaulē oktobris tiek atzīmēts kā krūts veselības mēnesis un 5.-11.oktobris ir Starptautiskā slingošanas nedēļa, arī Preiļu esošajām un topošajām māmiņām bija unikāla iespēja uzzināt daudz jaunas informācijas jautājumos, kas aktuāli ir daudzām māmiņām. Tā 3. oktobrī savās zināšanās par dūlas nozīmi jaunās māmiņas dzīvē, par bērna zīdīšanu ar krūti, kā arī slingu lietošanu dalījās vēl topošā, bet jau praktizējošā dūla, trīs meitu māmiņa Dana Lahtionova. Dana dalījās pieredzē, kā dūla var grūtniecei palīdzēt kā gaidīšanas laikā, tā mazuļa nākšanas brīdi un laikā pēc dzemdībām.
Mūsdienu straujajā ritmā ne reti jaunajai māmiņai nav iespējas pilnvērtīgi savu tā brīža aktuālo jautājumu – gaidības, radības un mazuļa kopšana, pārrunāt ar ģimenes locekļiem vai paziņām, jo ikvienam ir savas ikdienas gaitas, kā arī apkārtējiem šie jautājumi nešķiet aktuāli. Un tieši tādos brīžos ir svarīgs dūlas atbalsts, kura uzklausa un atbalsta, bet nekritizē, kā arī izprot māmiņas vajadzības arī no medicīniskās puses. Lai arī dūlošanas pirmsākumi meklējami jau Senajā Grieķijā, Latvijā tā parādījās salīdzinoši nesen – mājdzemdības praktizējošajām vecmātēm, kurām trūka laika pilnvērtīgi pievērsties katrai grūtniecei, bija nepieciešamība pēc atbalsta personāla, tādējādi tika piesaistītas dūlas, kas, no sengrieķu valodas tulkojot, apzīmē pieredzējušas sievietes, kas palīdz citām sievietēm. Prieks bija dzirdēt, ka arvien vairāk jauno māmiņu izvēlas dūlas palīdzību, kā arī atbalsta mājdzemdības – arī pie mums Preiļos.
Ļoti vērtīgi bija slingu siešanas paraugdemonstrējumi – D.Lahtionova klātesošos iepazīstināja ar triju dažādu slingu lietošanas paņēmieniem, no kuriem katru var sasiet vismaz trijos četros veidos – gan slingojot ar dažas nedēļas vecu zīdaini, gan jau divgadnieku. Kā izrādījās, gandrīz ikviena no klātesošajām māmiņām jau kādreiz bija izmantojusi slingu sava mazuļa aprūpē, tikai ne visām tas noritējis veiksmīgi. Tāpēc līdzpaņemtie slingi tika naski likti lietā, lai Danas pavadībā iemācītos ērtāko slinga siešanas veidu. Tas nu ir skaidrs, ka, nēsājot mazuli slingā, māmiņai ir brīvas rokas, bet mazulis tuvumā, kas ļauj būt daudz mobilākiem un nokļūt tur, kur ar bērnu ratiem iekļūšana un nokļūšana ir apgrūtināta. Ticams, ka mazuļi slingos nebūs retums arī Preiļu ielās.
Lekcijas laikā tika sniegts ieskats arī par Rebozo lakata lietošanas nozīmi radību laikā, tandēmbarošanu un bērna vadītu ēdināšanu, kā arī sniegtas atbildes uz interesējošajiem jautājumiem. Minētā lekcija organizēta sadarbībā ar biedrību „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis””, kas dibināta š.g. 11. septembrī ar mērķi organizēt dažādas aktivitātes ģimenēm ar bērniem. Aicinām sekot aktuālajai informācijai, jo līdzīga rakstura pasākumi plānoti arī turpmāk.
Anita Gāga
Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle