Tieši gada jubilejas priekšvakarā – 8. oktobrī, kopš bebru dziedzeru tinktūru kā uztura bagātinātāju tās idejas autors un realizētājs Juris Želvis ir reģistrējis Pārtikas un veterinārajā dienestā, biedrība „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” rīkoja tikšanos pasākumā „Tēja ar uzņēmējiem” ar šī unikālā produkta autoru, lai izzinātu, kā J.Želvis, kas ilgus gadus strādājis pašvaldībā, šobrīd valsts iestādē, nolēmis pievērsties tinktūras ražošanai.
Klausoties Jura stāstījumā, nepamet sajūta, ka šī brīža darbu – tinktūras ražošanu, lielā mērā noteikusi nejaušība – ieejot kādā lielveikalā, viņš esot pamanījis, ka tiek tirgota mežrozīšu tinktūra. Iepazīstoties ar tās sastāvu, Juris secinājis, ka praktiski visas sastāvdaļas arī viņš izmanto savā tinktūrā, kuru tālajā 2007. gadā, kad kādas dziednieces mudināts lietderīgi izmantot bebru dziedzerus, ne tikai tā gaļu, sācis ražot mājas apstākļos, mēģinot, kas no tā visa sanāks. Visu šo gadu garumā ir meklēta īstā recepte, pareizo sastāvdaļu kombinācija, lai iegūtu to produktu, kas šobrīd nonācis pārdošanā. Tāpat nejauši tapis uzņēmuma nosaukums – SIA „Be un Be”, domājot ar to „Bebrs un Bebrs’ un pašas tinktūras nosaukums – „fonto de forto”, atrodot to Google interneta lapā.
Par cik Juris pats ir mednieks, galveno sastāvdaļu – bebru dziedzerus, viņš iegūst pats. Roka iemēģināta arī priežu un bērzu pumpuru ievākšanā un žāvēšanā, kas nebūt nav viegls darbs – klātesošajiem gan Juris atklāja efektīvākos paņēmienus, kā ievākt maksimāli daudz pumpuru bez lielas piepūles, jo, kā zināms, žāvēšanas rezultātā no it kā ievērojamā svaigo pumpuru daudzuma tāds nieks vien paliek pāri. Klātesošajiem tika arī uzdoti daži āķīģi uzdevumi, piemēram, cik procentīgs spirts tiek lietots uzlējumam, cik tas maksā u.tml.
Kā sarežģītāko šajā darbā tinktūras idejas autors min „papīru darbu” – sarežģītais reģistrācijas process, direktīvu studēšana, no kurām tāpat skaidrībā neticis, ko tad drīkst, ko nē. Pateicības vārdus J.Želvis saka Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekiem, kuri bijuši atsaucīgi un labprāt visu izskaidrojuši vienkāršā valodā. Juris atzīst, ka ne reizi neesot izjutis noraidošu atteksmi no kādas institūcijas, speciālisti tieši priecājušies, ka nāk jauns produkts tirgū, kas ražots no vietējiem produktiem, nevis veikta tikai kāda ārzemju uztura bagātinātāja pārreģistrācija.
Lai arī pagaidām Juris vairās sevi saukt par uzņēmēju, tādas īpašības, ko viņš sevī atzīmē, kā mērķtiecība, neatlaidība vairāku gadu garumā virzīties uz savu ideju, liecina par viņa spēju tādam kļūt. Tomēr, kā pats atzīst – māka ir nevis saražot, bet pārdot, tāpēc šobrīd saražotajām 1000 tinktūras pudelītēm jau atrastas un vēl tiek meklētas tirdzniecības vietas, izvēloties tieši mazos veikaliņus, kur gan apmeklētājs veikala darbiniekiem var jautāt, kas ir šis produkts, gan paši darbinieki var ieteikt apmeklētājiem izvēlēties ko unikālu – jo radītā tiktūra patiešām ir vienīgais šāda veida produkts ne tikai Latgalē – ražots Jura dzimtajā pusē Preiļu novada Aizkalnē, bet visā Latvijā.
Uz klātesošo jautājumu, vai, zinot sarežģīto reģistrācijas procesu, Juris atkal ķertos šim darbam, viņš viennozīmīgi atbildēja apstiprinoši, jo labprāt nākotnē darbotos tikai šai lauciņā – ražotu preces, kurām ir ilgs derīguma termiņš, lai nav jāstreso, ka produktu tā īsajā realizācijas laikā neizdodas pārdot. Šobrīd uzsāktas sarunas par tinktūras realizāciju arī ārpus Latvijas. Nākas atzīt, ka tikšanās bija iedvesmojoša un pārdomas rosinoša.
Pasākums „Tēja ar uzņēmējiem” ir viena no aktivitātēm nodarbību ciklā „ES pasaulē, pasaule MANĪ” biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs “Puķuzirnis”” īstenotajā projektā 2014.EEZ/PP/1/MIC/074/040 „Kompleksi atbalsta pasākumi sociālās atstumtības mazināšanai jauniešiem un ģimenēm ar bērniem”.
Projekta īstenošanai paredzētās kopējās attiecināmās izmaksas ir 22 222,21 EUR, maksimālais programmas līdzfinansējuma apjoms ir 19 999,99 EUR jeb 90% no kopējām attiecināmajām izmaksām, no kurām 95% tiek piešķirti no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un 5% no Latvijas valsts budžeta. Biedrības līdzfinansējums ir 10% no kopējām attiecināmajām izmaksām jeb 2222,22 EUR, kuru veido Preiļu un Riebiņu novada domes piešķirtais finansējums, kā arī biedrības biedru brīvprātīgais darbs.
Anita Gāga
Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Šī preses relīze ir izveidota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par preses relīzes saturu atbild biedrība „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis””.