„Galvenais ir degt par savu ideju un par to runāt, jo jūs jau esat simt soļu priekšā, nekā pārējie!” – ar šadu atziņu uzņēmējs, SIA „Sātys” īpašnieks Juris Vucāns pasākumā „Tēja ar uzņēmējiem”, kas notika 19. augustā, rosināja jauniešus nebaidīties no izaicinājuma kļūt par darba devēju, ne darba ņemēju, jo pats kā jaunietis pirms 3 gadiem dibināja savu uzņēmumu, šobrīd ir darba devējs 12 darbiniekiem, un nu dalījās savā pieredzē.
Kā stāstīja J.Vucāns, ilgstoši nodarbojoties ar vienu lietu (Juris ir Oranžā kora dalībnieks, kas ar daudziem koncertiem uzstājies visā Latvijā), iestājas apnikums, un tieši tad parādās īstā vēlme darīt ko citu. Pavisam nejauši arī radusies ideja par desu ražotni, jo kāda brauciena laikā, apmeklējot veikalu, lai nopirktu ko ēdamu, nācies konstatēt, ka neko tādu, kas patiesi uzrunātu, nav bijis iespējams iegādāties, bet gribējies tādu īstu mājas desu. Lai iegūtu priekšstatu, cik liels Latvijā ir desu patēriņš, tika pētīti pat Centrālās statistikas pārvaldes dati, par ko uzņēmējs pats šobrīd smaida, jo šie dati esot visai aptuveni. Nopietns darbs bijis arī dažādu recepšu studēšana, lai saprastu, vai tas viss, kas sarakstīts receptē, gala rezultātā arī turas kopā un izskatās pēc desas. Pēc ilgiem mēģinājumiem atrastas tās receptes, kuras gala produktu veidā nu nopērkamas veikalos Preiļos un Rēzeknē.
Sākums tiešām neesot bijis viegls – pats Juris ieguldījis savu darbu ražotnes remontā, ticis ņemts arī kredīts, lai ražošanu vispār attīstītu. Ar šī brīža pieredzi viņš atzīst, ka, iespējams, tādus darbus kā telpu remonts, šodien uzticētu kādam pakalpojuma sniedzējam, jo tad būtu bijis laiks nodarboties ar paša uzņēmuma attīstības lietām, bet arī to viņš atzīst kā būtisku pieredzi – īpašniekam pašam ir jāprot darīt tas, ko prasa no citiem.
Komandas darbs ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai darbs raiti ritētu uz priekšu – no pirmsākumiem jāsaprot, vai cilvēki spēs savā starpā sadarboties, vai nē. Juris atzīst, ka ar komandu viņam esot paveicies – viņa pulkā ir domubiedri, kas deg par uzņēmuma ideju. Kā negatīvo uzņēmēja darbā SIA „Sātys” īpašnieks atzīst valsts nodokļu politiku, kas mazajiem uzņēmējiem neesot draudzīga, kā arī negodīgu konkurenci. Lai arī daudziem bieds esot uzraugošās institūcijas, kas pārtikas biznesā ir ļoti svarīgas, J.Vucāns iesaka sadarboties ar tām, neskaidrajos gadījumos konsultēties, un tad nepatīkamu pārsteigumu nebūšot.
Lai arī pirms sarunas uzņēmējs jautāja, kādu stāstu par savu darbību stāstīt – patiesu (ar domu, cik grūti būt uzņēmējam), vai iedvesmojošu, jāatzīst, ka sarunas noslēgums bija patiesi iedvesmojošs, jo tika pat ģenerētas idejas, ar ko jaunieši var nodarboties tepat Preiļos, kas būtu pieprasīts nekavējoties un kas neprasītu lielas investīcijas. Lai jauniešiem izdodas!
Pasākums „Tēja ar uzņēmējiem” ir viena no aktivitātēm nodarbību ciklā jauniešiem „ES pasaulē, pasaule MANĪ” biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs “Puķuzirnis”” īstenotajā projektā 2014.EEZ/PP/1/MIC/074/040 „Kompleksi atbalsta pasākumi sociālās atstumtības mazināšanai jauniešiem un ģimenēm ar bērniem”.
Projekta īstenošanai paredzētās kopējās attiecināmās izmaksas ir 22 222,21 EUR, maksimālais programmas līdzfinansējuma apjoms ir 19 999,99 EUR jeb 90% no kopējām attiecināmajām izmaksām, no kurām 95% tiek piešķirti no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un 5% no Latvijas valsts budžeta. Biedrības līdzfinansējums ir 10% no kopējām attiecināmajām izmaksām jeb 2222,22 EUR, kuru veido Preiļu un Riebiņu novada domes piešķirtais finansējums, kā arī biedrības biedru brīvprātīgais darbs.
Anita Gāga
Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Šī preses relīze ir izveidota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par preses relīzes saturu atbild biedrība „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis””.