Preiļos pirmo reizi notika Pasaules Dūlu nedēļas pasākums

Kā skaists marta mēneša noslēgums 31. marta pēcpusdienā SIA „Preiļu slimnīca” telpās notika jauno un topošo vecāku tikšanās ar dūlu Veroniku Tabūni. Lai arī Latvijā Pasaules Dūlu nedēļa notika jau piekto reizi, Preiļos līdz šim tā netika atzīmēta. Patiecoties aktīvajai sadarbībai starp SIA „Preiļu slimnīca” valdes priekšsēdētāju Ivetu Stari un biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes priekšsēdētāju Inesi Matisāni, Pasaules Dūlu nedēļas pasākums, kura vadmotīvs „Mans ķermenis – manas dzemdības”, pirmo reizi notika arī Preiļos. Jāatzīmē gan, ka ārpus Dūlu nedēļas pasākumiem interesentiem  dūlu bija iespēja iepazīt jau 2014. gada rudenī, kad „Puķuzirnis” organizēja nodarbību par bērniņa nēsāšanu slingā.

Uz tikšanos ar dūlu Vroniku Tabūni bija ieradies kupls pulks interesentu – lai arī vairumā bija pārstāvētas tās māmiņas, kuras gaida pirmdzimto bērniņu, pēc jaunas informācijas bija ieradušās arī tās, kuras gaida otro un trešo mazulīti vai to vēl tikai plāno. Tikšanās laikā dūla akcentēja pašas sievietes lielo lomu sekmīgu dzemdību norises rezultātā – tikai pati topošā māmiņa zina, kas viņai palīdz atslābināties vai – tieši pretēji, traucē dzemdību laikā.  Savā pieredzē dalījās arī klātesošie. Tāpat bija iespēja uzzināt, kā dūla var palīdzēt ģimenei kā gaidību, tā radību laikā. Interesanti, ka dūlu kustība pamazām ienāk arī Preiļos – kā norādīja slimnīcas galvenā ārste Viktorija Šmukste, aizvadītajā gadā Preiļu Dzemdību nodaļā notikušas divas dzemdības ar dūlas klātbūtni.

Dzemdībām un bērniņa ienākšanai ģimenē ir jāgatavojas – prieks, ka to saprot arvien vairāk vecāku, jo –  ko drīkst un ko nedrīkst sieviete darīt, gaidot mazulīti, kā saprast, kas ar sievieti notiek dzemdību laikā, kā rūpēties par mazuli – šādi un vēl daudzi citi jautājumi izskanēja no topošajām māmiņām. Lai māmiņas arī turpmāk varētu izglītoties, nākamā tikšanās ar dūlu notiks 8. aprīlī plkst. 15.00 slimnīcas konferenču zālē, kad tiks aplūkotas tēmas par dzemdību priekšvēstnešiem un dažādiem atslābināšanās paņēmieniem. Tāpat I.Stare minēja, ka šobrīd aktīvi tiek domāts par Māmiņu skolas nodarbību atsākšanu, kas līdz šim notika poliklīnikas telpās, kā arī Dzemdību nodaļas pakalpojumu pilnveidošanu. Izmantojot gadījumu, kad Preiļus ir apmeklējusi dūla, uz tikšanos ar viņu pirms māmiņu nodarbības tika aicināti arī Dzemdību nodaļas speciālisti un fizioterapeiti, kā arī dūla iepazinās ar Dzemdību nodaļas darbu. Prieks, ka visas māmiņas, kuras bija ieradušās uz tikšanos, atzina, ka sava bērniņa nākšanu pasaulē uzticēs tieši Preiļu Dzemdību nodaļas gādīgajai un profesionālajai speciālistu komandai.

 

Anita Gāga

Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle